Gomiddag vänner!
Kylan börjar alltmer göra inträde. Alltfler får upp ljus i sina hem. Förberedelserna är liksom i full gång. Jag gillar den här tiden. Tänk att varje år ändå får förbereda sig inför något så stort. Att Guds egen Son blir människa. Att jag får ha en personlig relation med Pappa Gud. Ja, det är värt att förbereda sig för.
Vi förbereder oss säkert olika. En del städar frenetiskt och har rutiner som följt med i generationer som ska fixas. Någon sätter upp ett ljus. Någon endast en liten tomte. Oavett hur dina fysiska omständigheter ser ut så är det hur jag förbereder mitt hjärta som egentligen är det viktiga. Att ta emot det där lilla barnet. Hur kan det se ut? Jo, kanske att le åt främlingen på bussen. Sätta sig jämte någon på bussen och bara säga hej. Att betala för kaffet för personen bakom dig. Att ringa upp någon du inte pratat med på länge. Ja, det finns så många sätt att förbereda sig för det där lilla barnet. Hur ser det ut för just dig? Jag vill uppmuntra dig att fundera och göra rum i ditt hjärta för just det. Hur förbereder du dig?

Med så vill jag önska dig en fortsatt fin och välsignad adventstid med massa gott av olika slag. Tack för hopp och äventyr som gör livet så fint!
Kram Sara 🙏🤗🕯️❤️❄️🚗☕️🎄