Mitt varför

Godmorgon vänner!

Tack för ett nytt år då jag får förmånen att fortsätta skriva här på den här plattformen, och kanske åtminstone en person kan bli uppmuntrad. För mig är inte det viktiga hur många som läser vad jag lägger ut, utan att det är den som behöver det. Ibland, kanske de allra flesta gånger, så är mina inlägg mest till mig själv.

Något jag vill börja med att påminna dig om är kraften i Guds ord. Det kan helt förändra ditt liv. Det gör dig fri att vara den du är skapad att vara. Det ger dig hopp för en tid som denna. Det ger dig liv. Ja, helt enkelt, Guds ord ger dig allt du behöver för varje ny dag.

Nyårslöften är inget jag håller på med. Men det är något visst ändå med att ett nytt år tar sin början. Det ger en chans för en nystart. Det har varit slarv med både kost och träning sedan mitt senaste marathon i Stockholm 2021. Men nu är fokus där igen. Jag börjar inte om utan fortsätter på den grund som lagts. Det är därför jag är så noga med att bygga en stadig grund för oavsett hur mycket det blåser i grenarna så ligger grunden stadig. Och när jag då blir påmind om mitt varför så vet jag att nu måste jag börja jobba på grunden igen.

Vad är ditt varför? Om du inte har något så hitta ett. Mitt varför kommer bland annat att ta mig till Stockholm marathon i juni. Längtar redan för vad den resan kommer att ha för överraskningar med sig. Tack för mina olika äventyr som jag får vara en del av. Tack för mitt varför!

Vill önska dig en riktigt härligt välsignad dag och vecka med det som väntar. Omständigheterna i våra liv kan vi oftast inte förändra men vi kan välja med vilket fokus vi tar oss an det vi möter. Jag väljer hopp! Hur väljer du?!

Kram Sara 🙏🤗🏃‍♀️

Profilbild för Okänd

Publicerad av: eatprayworkout78

Hej! Sara heter jag och är en tjej som älskar livet och har hopp för just en tid som denna. Saker jag brinner för är Jesus, Israel, löpning och crossfit. Min blogg kommer ha fokus på att ande, kropp och själ ska må bra! Jag kommer att dela från mitt liv, vad Gud gör, vad Han vill göra och hur mycket Han älskar oss! 🙏 En bonus kommer även att vara olika träningsinslag 😅🏃‍♀️🚴‍♀️🚶‍♂️🏊‍♀️ Kom och följ mig så kommer det mer eller maila mig gärna eller skriv en kommentar om det är något du funderar över. sara.koitrand@gmail.com Bless 🙏🏃‍♀️🏋️‍♂️🍂🙏

Lämna en kommentar

Lämna en kommentar