Gomiddag vänner!
Såhär lite drygt en vecka sedan som jag kom hem från Kosovo. Wow, alltså det var faktiskt helt fantastiskt att få komma och träffa sina vänner igen. Höra om vad Gud gjort de senaste tre åren, få välsigna men även bli så rikt välsignad. Jag gillar mina olika möten, alltifrån min lilla plats i Jonsered till olika äventyr jorden över.

Dagen började efter att gått av mitt nattpass. Sov en liten stund för att sedan bege mig till Landvetter. Väl där så insåg jag att jag hade väldigt gott om tid då planet till Zürich var typ en timme försenad. Väl på planet dröjde det även en stund innan vi kunde lyfta på grund av lite logistikproblem. Men uppe i luften och på väg. Inser att jag kommer inte att ha lång tid på mig i mellanlandningen. Från A till E på typ en halvtimme. Genom passkontroll. En liten nätt löptur på Zürich flygplats och personbästa på min minuttid. Hann med en marginal på cirka 10 minuter. Tacksam att jag ändå gillar löpning så mycket och även tacksam att jag denna gång bara hade handbagage för annars hade bagaget kommit på villovägar.

Morgonen efter började med en skön utsikt över Pristina och kyrkan från hotellrummet. En lugn start med go kaffe och lite gott häng i kyrkan innan vi gav oss ut på lite äventyr.

I staden Mališevo, som jag för övrigt aldrig varit i och som är en relativt ny stad, var bygget i full gång. Här ska inom kort bli en ny kyrkobyggnad. Ett hus som dom fått förmånen att köpa till ett bra pris och ser nu möjligheten för vad Gud vill göra i denna stad. Troligtvis vid årsskiftet kommer byggnaden stå klar. Ser redan fram emot nästa gång och att få se vad som händer här. Wow, men Gud är så god! 🙏

Att få dela måltid tillsammans är så mycket mer än bara mat. Det är att dela livet för en stund. Tacksam för så många av dessa stunder. Så enormt god och mycket mat. Tänk vad Gud förser när Han ser att vi är villiga att tjäna för Honom.

Kaçanik, en stad som ligger mig så varmt om hjärtat och en plats där Guds närvaro är så tät. Då ska även nämnas att den här staden har varit en plats där IS har haft sitt näste. Där bor i stort sätt enbart muslimer. Men för den som tror samverkar Gud till det bästa. Romarbrevet 8:28. Vem vet, om några år finns kanske även en kyrka här?! Min bön fortsätter för goda samtal och möten. 🙏

Tacksamhet är ett val. Hopp är så mycket mer än vad mina ögon ser.
Tacka Gud för Han är god. Hans kärlek varar i evighet. Wow men det är så härligt att få höra vittnesbörd om tacksamhet. Att börja med ett litet frö för att se hur det växer och både uthålligheten och trofastheten att fortsätta även fast ibland omständigheterna säger tvärtom. Det är inspirerande och definitivt något jag tar med mig och vill komma djupare i. Tack för tacksamhet och hopp! 🙏

Här står vi utanför det nya House of hope som numera ligger i centrum av Kaçanik. Tack för möjligheterna Du ger Gud. Hjälp oss att se och höra när Du talar. 🙏

Ja, det där att få dela en måltid tillsammans det är oslagbart på något vis. Tacksam för goda samtal och härliga skratt. Här på en mysig restaurang i byn Bardh efter vi under förmiddagen gått runt och delat ut biblar och berättat om vem Jesus är.

Pristina – en tidig morgon. Något jag gillar är ju att se en stad vakna, det är inte annorlunda bara för att jag är ute och reser. Det är på något vis samma i de flesta städer. Någon möter min blick. Bilarna kör för full sula. Mamman som skyndar med barnet, kanske till förskolan eller bara hem. Jag själv som bara strosar för en stund och tar in en del av vad jag ser. Lägger staden i Guds händer och ber om välsignelse. 🙏

Så härligt att se hur Guds församling växer, här mamma Arberie och 1-åriga dottern Joella.

Lekfullheten finns alltid kvar, just här i form av en liten gungpaus.

Tacksam för mina härligt tokiga goa vänner som jag fått förmånen att lära känna lite till. Du vet aldrig när nästa möte blir så ta vara på varje stund du får träffas. Tack för den här gången. 🙏🤗

Och så bar det iväg hemåt igen. Uppe bland molnen sådär mittemellan, på väg men ändå kvar på något sätt. Tacksamhet i hjärtat och både hopp och glädje för vad Gud både gjort och fortsätter göra. Alltså livet med Pappa Gud, det är bra spännande. Testa vettja, vem vet var du hamnar.
Ha en fortsatt fin november dag där just du är och glöm inte hur enormt genomälskad du.
Kram Sara 🙏🤗🇸🇪🇽🇰