Gokväll vänner!
Ligger på soffan med altandörren öppen. Hör fågelsång utanför och känner doften av det efterlängtade sommarregnet som vi alla längtat efter ett tag nu. Att längta är vackert om än ibland lite jobbigt.
En vän sa till mig för någon vecka sedan att jag inte hade börjat räkna ner till min semester än, förra året började jag typ två månader innan. Det slog mig att ja, det har jag inte. Kanske för att jag inte varit lika trött i år. Eller för att jag haft saker som jag längtat efter under våren. Men den senaste veckan såklart har det ju varit lite nedräkning, som sig bör. Att få längta till den där goa ledigheten där jag får förmånen att göra något annat. Och dessutom få betalt. Att sitta på en bänk i solen och läsa. Åka på äventyr. Springa på välbekanta stigar och upptäcka nya. Träffa en vän, eller flera. Vara tillsammans. Vara själv. Ladda om och fyllas på nytt av både mer av Guds godhet och goda minnen.

Tack för semester med allt vad det innebär. Vill önska att du får en lika go semester och ledighet som jag oavsett vad den kommer att innehålla. Se ögonblicken och lev därifrån och njut av vardagen mitt i ledigheten. Livet är fint och där du minst anar det kanske så ser du en glimt av himmelriket stråla igenom.
Ta hand om dig och glöm inte hur enormt genomälskad du är!
Kram Sara 🙏🤗❤️